Babázzunk együtt

Vegetáriánus vagyok és van két cicám is. Szóval jelentős hátránnyal indultunk amikor a babánk érkezett és a "jó akaróknak" mindíg volt egy rém storija az ilyen "esetekről". És ha még ez mind nem lett volna elég még szoptatni sem tudtam rendesen. Akkor, sok sírás után, úgy döntöttem utána járok a dolgoknak. Ebben a blogban az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat írom meg.

Friss topikok

  • pelorata: Az én kislányom 3 hónapos kora óta szopja az ujját, egyszerre kettőt kap be. Most lesz 1 éves, és ... (2012.04.14. 21:04) A negyedik hónap
  • Babamóka: Hú ezt a hangya irtó tippet kipróbálom!!! Csak attól félek, hogy Z a kis hangyám is kedvet kap a k... (2010.05.19. 16:25) Praktikus ötletek 2.
  • Babamóka: Valóban nagyon jó ez a könyv, főként mostanában veszem hasznát, hogy már játszani is lehet a picúr... (2010.05.19. 16:17) Fejlesztési lehetőségek

Linkblog

Archívum

A baba és a háziállatok

2010.05.08. 14:42 - Babázzunk

Címkék: gyerek allergia baba háziállat kedvencek családtag toxoplazma

Ha új családtag érkezik, nem csak a család, de a kedvencek élete is megváltozik.  Már a várandósság idején is nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő óvintézkedésekre, hiszen a kismamát veszélyeztethetik egyes házi kedvencek kórokozói.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A baba megszületését követően pedig már teljesen más szemszögből nézzük házi kedvenceinket. Az addig a kanapén alvó macska előbb-utóbb már csak az előszobában kap helyet, és a kutya sem ugorhat már az ágyra.

 Milyen gondot okozhatnak a házi kedvencek?

De vajon tényleg csak a háziállatok kórokozói okozhatnak gondot, vagy másra is ügyelnünk kell? A lakásban tartott házi kedvencek közül az ember leghűségesebb társa, vagyis a kutya, a szeszélyes macska a legnépszerűbb. Egyik fajt sem lehet korlátok között tartani, így a baba megszületése után nagyobb gondot okozhatnak, mint egy akváriumban tartott aranyhal, vagy teknős, melyhez nem férhet hozzá.

A kutya és a macska azonban két olyan állat, melyet nem lehet irányítani, vagy ketrecbe zárni, bármikor a gyermek közelébe férhet, ha egy pillanatra magára hagyjuk. A kórokozók inkább csecsemőknél okozhatnak gondot, nagyobb korban azonban más problémák adódhatnak. A gyermek, ahogyan növekszik, egyre kíváncsibb a környezetében élő emberekre és állatokra egyaránt. Azonban ilyen fiatalon még nincsen tisztában vele (és valószínűleg hosszas magyarázat után sem érti meg) miért nem szabad meghúzni a macska farkát, vagy rálépni a kutya lábára.

Házi kedvenceink pedig a legjobb nevelés, s a legcsaládcentrikusabb faj ellenére is hevesen reagálhatnak a gyerekek kíváncsiságára. Ilyenkor pedig felmerül a kérdés, mit lehet tenni annak érdekében, hogy házi kedvencünk megtartása mellett is a legnagyobb biztonságban tudhassuk gyermekünket.

 Óvintézkedések

  Az új családtag érdeklődését házi kedvenceink idegenkedve fogadhatják, hiszen egy számukra még ismeretlen emberről van szó. Bár rengeteg faj létezik, melyek mintegy gyermekükként szeretik a gyermekeket, mégis, célszerű már a kezdetekben hozzászoktatni kedvencünket az új családtaghoz. Macskák esetében kevésbé nehéz a feladat, hiszen néhány kivételtől eltekintve nem szoktak idegenkedni az új emberektől.

A kutyák szaglása rendkívül jó, s akár egy parfümről is képesek megismerni gazdájukat. Ez a nagyszerű tulajdonság segíthet abban, hogy az új családtaghoz szoktassuk őket. Egy kevés babahintőport, vagy krémet kenjünk a kutya pokrócának szélére, így hamar megszokja az új illatot, s a legapróbb családtagot is hamarabb felismeri.
 
Fontos, hogy kutyánk a baba megérkezésekor már hallgasson az alapvető vezényszavakra, mint az „ülj” vagy „feküdj”. Ezzel sok gondot leveszünk a vállunkról, ugyanis a kutya nem fog később sem a baba körül ólálkodni, ha nem szeretnénk. Nélkülözhetetlen az új napirend kialakítása. Szoktassuk hozzá kedvencünket, hogy naponta mindig ugyanabban az időszakban játszunk vele, így nem fogja az új családtagot „ellenfélnek” tekinteni.
 

  Később, ha a baba már elég nagy, engedjük kedvencünknek, hogy megszimatolja, így már kedvencünk is teljes jogú családtagként fogja őt kezelni. Mindig dicsérjük meg kutyánkat, ha a gyermek jelenlétében megfelelően viselkedik.

 A kutyák számos esetben megakadályozzák a gyermekeknél az allergia kialakulását – jelentették be már 2003 tavaszán egy allergiával, asztmával és immunológiával foglalkozó egyesült államokbeli konferencián.

 Az amerikai Sanjay Gupta orvos és csoportja évek óta azt kutatja, hogy milyen hatással van a gyerekekre a négylábú kedvenc. Vizsgálatuk során 286 újszülött gyermek fejlődését követték figyelemmel. Azokban a családokban, ahol a kutya egy házban lakott a csecsemővel, csupán a babák 19 százalékánál alakult ki allergia egyéves korukra, míg a kedvenc nélküli családokban a csecsemők kétharmada szenvedett az allergiás tünetektől.

 A kutyák jótékony hatással vannak a pszichés problémával küzdő családtagokra, az autista gyerekekre. Kutatók azt is megállapították, hogy azok a gyerekek jobban tanulnak, akik családtagként tartott kutya mellett nőnek fel.
Toxoplazmózis a terhesség alatt
 
Az amúgy ártalmatlan fertőzés a terhesség alatt különösen veszélyes lehet, mivel a magzatnál – és később gyerekkorban is – rendellenességekhez vezethet. A toxoplazmózis a tápcsatornán keresztül (magyarul evéssel) terjed, és valamitől épp a macskák ürülékében a leggyakoribb a kórokozó. Mármint a fertőzött macskákéban. Tehát nem igaz az, hogy minden macskától toxoplazmózist lehet kapni, és viszonylag kevés terhes nő szája kerül közvetlen érintkezésbe a saját macskájának ürülékével.

Mivel szinte bármilyen állat húsa, a kerti virágföld, egy mosatlan zöldség vagy gyümölcs is hordozhatja a kórokozót, meglehetős diszkrimináció szegény házi macskákkal szemben, hogy amint egy nő terhes lesz, félelmében egyből megszabadul tőle. Valószínűleg a saját macskánktól van a legkevesebb esélyünk elkapni a betegséget, aminek eleve elenyésző az előfordulása pont a terhes nők körében.
 

 Forrás: 4tappancs

A bejegyzés trackback címe:

https://babazzunkegyutt.blog.hu/api/trackback/id/tr651983830

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása